Organisation och personal

36.1.6 Luft-, vatten- och landskapslära

Ingår som en del av Institutionen för geovetenskaper

Programansvarig professor: Veijo Pohjola, veijo.pohjola@geo.uu.se, 018-471 2509
Studierektor: Rickard Pettersson, rickard.pettersson@geo.uu.se, 018- 471 2525
Studierektor: Erik Sahlée, erik.sahlee@met.uu.se, 018- 471 2569

Forskarutbildningsansvarig Meteorologi: Anna Rutgersson, anna.rutgersson@met.uu.se, 018- 471 2523
Forskarutbildningsansvarig Miljöanalys: Kevin Bishop, kevin.bishop@geo.uu.se, 018- 471 3897
Forskarutbildningsansvarig Hydrologi: Auli Niemi, auli.niemi@geo.uu.se, 018- 471 2263
Forskarutbildningsansvarig Naturgeografi: Veijo Pohjola, veijo.pohjola@geo.uu.se, 018- 471 2509

Ekonomiadministration: Lena Strandberg, lena.strandberg@geo.uu.se, 018- 471 7190

Kontakt

Besöksadress:
Geocentrum, Villav. 16, 752 36 Uppsala
Postadress:
Villav. 16, 752 36 UPPSALA
Webbplats:
http://www.geo.uu.se

Hitta hit

Geocentrum, Villav. 16, 752 36 Uppsala

Anställda och övriga verksamma