Organisation och personal

Ove Ahlman

doktorand vid Matematiska institutionen

E-post:
Ove.Ahlman[AT-tecken]math.uu.se
Telefon:
018-471 3513
Besöksadress:
Rum 14213 Lägerhyddsvägen 1, Hus 1, 6 och 7
Postadress:
Box 480
751 06 UPPSALA

Kort presentation

Jag är doktorand i matematisk logik, med Vera Koponen som handledare. Mitt huvudområde är modelteori, homogena/homogeniserbara strukturer och assymptotiska egenskaper hos ändliga strukturer som t.ex. 0-1 lagar.

Nyckelord: model theory mathematical logic almost sure theories

Mina kurser

Forskning

Artiklar:

  • >k-homogeneous infinite graphs, [pdf] - Preprint

  • Homogenizable structures and model completeness, Archive for Mathematical Logic (2016) Tidskriftens hemsida (open access)

  • Simple structures axiomatized by almost sure theories, [pdf] Annals of Pure and Applied Logic 167 (2016) pp. 435-456. Tidskriftens hemsida

  • On sets of rank one in simple homogeneous structures, skriven tillsammans med Vera Koponen [pdf] Fund. Math. 228 (2015), 223-250 Tidskriftens artikelsida

  • Limit laws and automorphism groups of random nonrigid structures, skriven tillsammans med Vera Koponen [pdf] Journal of Logic & Analysis 7:2 (2015) 1-53 Tidskriftens artikelsida
  • Random l-colorable structures with a pregeometry, skriven tillsammans med Vera Koponen [pdf] - Mathematical Logic Quarterly (2017) Tidskriftens Hemsida

Några föredrag jag hållit

Om du vill ha tag på några föreläsningsanteckningar som inte finns upplagda här, så skicka mig ett mail, så kan jag skicka dem till dig.

Publikationer

Kontakta katalogansvarig vid den aktuella organisationen (institution eller motsv.) för att rätta ev. felaktigheter.